szamba betonowe z betonu (2)
Kategorie:

Skąd wiesz, że nadszedł czas na nowe szambo?

Kupiłeś starszą nieruchomość lub odziedziczyłeś dom po rodzicach lub babci, a odpady odprowadzane są przez pozornie starsze szambo? Jest to typowa sytuacja, gdy właściciele nieruchomości borykają się z pytaniem, czy szambo lub szambo jest jeszcze w porządku, czy też powinni pomyśleć o nowym zbiorniku na nieczystości.

Wymiana szamba jest kosztowną sprawą, której większość właścicieli nieruchomości  nie chce robić. Z drugiej strony istnieje  ryzyko związane z ewentualnym przedostaniem się ścieków do gruntu . Oznacza to nie tylko zanieczyszczenie gleby na własnej posesji, ale także ewentualne zanieczyszczenie wód podziemnych, a co za tym idzie cieków. A to już kwestia ogólnego niebezpieczeństwa i możliwych wysokich kar dla właściciela takiego niesprawnego szamba. Dlatego faktyczna budowa szamba jest obecnie możliwa tylko po uzyskaniu pozwolenia na budowę i projektu z odpowiednimi ocenami. Ale jak poznać stan zbiornika, który jest zainstalowany pod ziemią i do którego często nie masz dokumentacji?

Żywotność szamba

Szambo nie trwa wiecznie. Tradycyjny szambo szacuje się na 25-30 lat , po czym należy zainstalować nowy, co jest  obowiązkiem właściciela nieruchomości. Więc zanim zaczniesz szukać innych objawów, zacznij od ustalenia, ile lat ma szambo. Wiek szamba powie również, jaka konserwacja będzie wymagana.

A dobra konserwacja jest kluczem do stanu szamba. Jeśli zbiornik jest wykonany z wysokiej jakości wodoodpornego betonu, przy regularnej konserwacji będzie działał znacznie dłużej niż oczekiwany okres użytkowania.

Dlatego przy zakupie starszej nieruchomości zawsze staraj się dowiedzieć:

  • wiek szamba
  • częstotliwość eksportu
  • wiek ułożenia rury drenażowej (dołów infiltracyjnych), jeżeli woda jest odprowadzana na posesję
  • jakie kontrole/konserwacje przeprowadzono na szambie i systemie infiltracji
  • jakie metody czyszczenia zastosowano w szambie (bakterie, filtracja itp.)

Jeśli szambo nie było regularnie pompowane raz na rok (lub co najmniej raz na 2-3 lata), istnieje duże prawdopodobieństwo, że siedzisz na tykającej bombie zegarowej. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli dom zużywał dużo wody. W osadniku gnilnym ścieki są oczyszczane, a następnie odprowadzane do studzienki ściekowej lub wykorzystywane jako woda użytkowa ( więcej o tym, jak działa szambo, przeczytasz w naszym przewodniku po zbiornikach na ścieki). Jeśli jednak warstwa szlamu, która osadza się na dnie komór, nie jest regularnie odpompowywana, zmniejsza się przestrzeń do oczyszczania wody. Z biegiem czasu szambo staje się zwykłym szambo, w którym odpady po prostu się osadzają, ale nie oczyszczają.

Równie ważne jest regularne stosowanie biologicznego środka wspomagającego oczyszczanie (bakterie w szambie) oraz konserwacja filtracji, jeśli była stosowana.

Oznaki, że szambo przecieka

Te objawy powiedzą ci, że szambo nie działa tak, jak powinno:

  • kałuże w ogrodzie lub na podwórku to wyraźny znak . Ale rzadko je zobaczysz, zwłaszcza jeśli wyciek nie jest duży.
  • zapach szamba jest produktem ubocznym procesu trawienia odpadów organicznych przez bakterie beztlenowe. Gazy uwalniane w tym procesie obejmują siarkowodór, który ma zapach zgniłych jaj. Inne gazy to metan i dwutlenek węgla. Jeśli szambo działa prawidłowo, zapachy te nie powinny wydostawać się ze szamba.
  • słyszysz bulgotanie w toaletach, umywalkach i wannach? Zwykle jest to znak, że nastąpiła awaria odpowietrzania instalacji wodno-kanalizacyjnej. Może to być oznaką zatkanego odpływu lub pełnego szamba.
  • sprawdzić poziom płynu w zbiorniku . Ścieki w pierwszej komorze zbiornika podczas normalnej eksploatacji sięgają ok. 25 cm od górnej krawędzi zbiornika. Jeśli w zbiorniku jest mało wody, a zużycie jest normalne, może to oznaczać wyciek wody ze zbiornika.
  • Czy trawa wydaje się bardziej zielona lub gęstsza w jednej części posiadłości niż gdzie indziej? To również może być oznaką nieszczelnego szamba.

Wstępna konserwacja

Zanim zdecydujesz się na zakup nowego szamba, wykonaj tę podstawową konserwację:

  • zlecić wypompowanie szamba ( o kosztach wywozu szamba przeczytasz w naszym artykule)
  • stosować dodatki biologiczne (bakterie w szambie). Większość wycieków jest wynikiem zatkanego odpływu. Bakterie trawią odpady organiczne, które blokują system, co powinno przywrócić go do normalnego funkcjonowania.

DOBRZE WIEDZIEĆ

Pamiętaj, że sam zbiornik nie musi być uszkodzony. Częściej spotykanym problemem jest uszkodzenie lub zatkanie rury drenażowej lub studzienki infiltracyjnej. Systemy moczenia mają również krótszą żywotność, dlatego wskazane jest, aby najpierw poszukać problemu tutaj. I niestety, nie dowiesz się tego, chyba że odkryjesz system odwadniający.