swimming-pool-gdf013c4c5_1280
Kategorie:

Korzyści z pływania dla sportowców.

Avatar
Opublikowane przez Anna

Siła i wytrzymałość

Pływanie nie jest sportem czysto cardio, jak niektórzy mogą sądzić. Przywiązuje dużą wagę do siły i wytrzymałości całego ciała. Z każdym kopnięciem nogi lub ruchem ramion pływacy pracują mięśniami i nabierają siły. Jednak rozwijają się nie tylko mięśnie nóg lub ramion, ale każda większa grupa mięśni w ciele.

Całkowita wytrzymałość ciała i wyrafinowany stosunek siły do ​​masy ciała są niezbędne dla łyżwiarzy figurowych, gimnastyków i narciarzy. Pływanie może pomóc, ponieważ łączy trening wytrzymałości mięśniowej ze wzmacnianiem mięśni. Niewiele innych ćwiczeń może powiedzieć to samo.

Stabilność i koordynacja

Wielu sportowców wykorzystuje pływanie dla niemowląt jako trening przekrojowy, ponieważ może poprawić równowagę, stabilność tułowia i koordynację ciała. Ponieważ każda część ciała jest używana do poruszania się człowieka w wodzie, trenuje mięśnie do harmonijnej pracy. Przekłada się to na lepszą wydajność w innych miejscach.

Pływanie może również prowadzić do większego zakresu ruchu tułowia, bioder i wokół stawów barkowych. Kontrolowane, płynne ruchy w tych obszarach są szczególnie korzystne w sportach wymagających ruchu obrotowego. Może to obejmować wszystko, od rzucania piłką nożną, baseballem lub softballem po płynność całego ciała i koordynację potrzebną podczas zamachu golfowego.

Czy pływanie jest sportem?

Pomimo tego, że nie cieszy się takim samym uznaniem jak inne, pływanie jest sportem. Odbywa się to w sposób konkurencyjny i może być wykonywane indywidualnie lub zespołowo. Jednak nie przypomina żadnego innego sportu pod względem wymagań fizjologicznych, metod treningowych i wszechstronności. Fakt, że pływanie może być również doskonałym ćwiczeniem dla osób w każdym wieku, rygorystycznym treningiem sportowym i rekreacją dla całej rodziny, nie oznacza, że ​​ma mniejszą wartość niż jakikolwiek inny sport.

Dodatkowe zasoby

Podsumowując, obozy letnie obejmują trening całego ciała, który stanowi wyzwanie dla układu sercowo-naczyniowego, a jednocześnie jest delikatny dla stawów — nie wspominając o dobrej zabawie! Chociaż pływanie wyczynowe może nie być dla wszystkich, wszyscy sportowcy mogą odnieść korzyści z treningu pływackiego.

Pływanie to podstawowa umiejętność życiowa, której wszyscy powinniśmy się nauczyć. Dlatego powinniśmy zachęcać nasze dzieci do zanurzenia się i korzystania z różnych korzyści zdrowotnych — i zabawy — jakie daje woda. Podczas gdy stwierdzono, że pływanie promuje zdrowie serca i zmniejsza stres u pływaków w każdym wieku, niewielu zdaje sobie sprawę, jak korzystne może być szczególnie dla sportowców.