montaż pomp ciepła Ariston
Kategorie:

Jak działa pompa ciepła?

Wstęp

Jeśli rozważasz możliwości ogrzewania i chłodzenia domu lub zmniejszenia rachunków za energię, możesz rozważyć system pompy ciepła. Pompy ciepła to sprawdzona i niezawodna technologia stosowana w Kanadzie, zdolna do zapewnienia całorocznej kontroli komfortu w domu poprzez dostarczanie ciepła zimą, chłodzenie latem, a w niektórych przypadkach podgrzewanie ciepłej wody w domu.

Pompy ciepła mogą być doskonałym wyborem w różnorodnych zastosowaniach, zarówno w przypadku nowych domów, jak i modernizacji istniejących systemów ogrzewania i chłodzenia. Można je również zastosować w przypadku wymiany istniejących systemów klimatyzacji, ponieważ przyrostowy koszt przejścia z systemu wyłącznie chłodzącego na pompę ciepła jest często dość niski. Biorąc pod uwagę bogactwo różnych typów systemów i opcji, często może być trudno określić, czy pompa ciepła jest odpowiednią opcją dla Twojego domu.

Jeśli zastanawiasz się nad pompą ciepła, prawdopodobnie masz wiele pytań, w tym:

Jakie rodzaje pomp ciepła są dostępne?

Jaką część mojego rocznego zapotrzebowania na ogrzewanie i chłodzenie może pokryć pompa ciepła?
Jakiej wielkości pompy ciepła potrzebuję do mojego domu i zastosowania?
Ile kosztują pompy ciepła w porównaniu z innymi systemami i ile mogę zaoszczędzić na rachunkach za energię?
Czy będę musiał dokonać dodatkowych zmian w moim domu?
Ile serwisowania będzie wymagał system?
Niniejsza broszura zawiera ważne informacje na temat pomp ciepła, dzięki którym uzyskasz więcej informacji i pomożesz w dokonaniu właściwego wyboru dla swojego domu. Korzystając z tych pytań, w niniejszej broszurze opisano najpopularniejsze typy pomp ciepła i omówiono czynniki związane z wyborem, instalacją, obsługą i konserwacją pompy ciepła oraz przeglądem kotła Wrocław.

Grupa docelowa

Niniejsza broszura przeznaczona jest dla właścicieli domów poszukujących ogólnych informacji na temat technologii pomp ciepła, aby pomóc im w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących wyboru i integracji systemu, obsługi i konserwacji. Podane tutaj informacje mają charakter ogólny, a szczegółowe informacje mogą się różnić w zależności od instalacji i typu systemu. Niniejsza broszura nie powinna zastępować współpracy z wykonawcą lub doradcą ds. energii, który zapewni, że Twój montaż pomp ciepła Ariston spełni Twoje potrzeby i zamierzone cele.

Uwaga na temat zarządzania energią w domu
Pompy ciepła to bardzo wydajne systemy ogrzewania i chłodzenia, które mogą znacznie obniżyć koszty energii. Myśląc o domu jako o systemie, zaleca się minimalizację strat ciepła z domu z takich obszarów, jak wyciek powietrza (przez pęknięcia, dziury), słabo izolowane ściany, sufity, okna i drzwi.

Rozwiązanie tych problemów w pierwszej kolejności może pozwolić na zastosowanie pompy ciepła o mniejszym rozmiarze, zmniejszając w ten sposób koszty sprzętu pompy ciepła i umożliwiając wydajniejsze działanie systemu.

W Natural Resources Canada dostępnych jest wiele publikacji wyjaśniających, jak to zrobić.

montaż pomp ciepła Ariston

Co to jest pompa ciepła i jak działa?

Pompy ciepła to sprawdzona technologia stosowana od dziesięcioleci, zarówno w Kanadzie, jak i na całym świecie, do wydajnego ogrzewania, chłodzenia, a w niektórych przypadkach ciepłej wody do budynków. Tak naprawdę jest prawdopodobne, że na co dzień masz styczność z technologią pomp ciepła: lodówki i klimatyzatory działają w oparciu o te same zasady i technologię. W tej części przedstawiono podstawy działania pompy ciepła oraz różne typy systemów.

Podstawowe pojęcia dotyczące pomp ciepła

Pompa ciepła to urządzenie napędzane elektrycznie, które pobiera ciepło z miejsca o niskiej temperaturze (źródło) i dostarcza je do miejsca o wyższej temperaturze (zlew).

Aby zrozumieć ten proces, pomyśl o przejażdżce rowerem po wzniesieniu: zejście ze szczytu wzniesienia na dół nie wymaga żadnego wysiłku, ponieważ rower i rowerzysta będą naturalnie przemieszczać się z wyższego miejsca na niższe. Wjazd pod górę wymaga jednak dużo więcej pracy, gdyż rower porusza się w kierunku przeciwnym do naturalnego kierunku ruchu.

W podobny sposób ciepło w naturalny sposób przepływa z miejsc o wyższej temperaturze do miejsc o niższej temperaturze (np. zimą ciepło z wnętrza budynku jest tracone na zewnątrz). Pompa ciepła wykorzystuje dodatkową energię elektryczną, aby przeciwdziałać naturalnemu przepływowi ciepła i pompować energię dostępną w zimniejszym miejscu do cieplejszego.

W jaki sposób pompa ciepła ogrzewa lub chłodzi Twój dom? W miarę pobierania energii ze źródła temperatura źródła spada. Jeśli jako źródło wykorzystany zostanie dom, energia cieplna zostanie usunięta, chłodząc tę przestrzeń. W ten sposób działa pompa ciepła w trybie chłodzenia i na tej samej zasadzie działają klimatyzatory i lodówki. Podobnie, gdy energia jest dodawana do zlewu, jego temperatura wzrasta. Jeśli dom będzie używany jako zlew, energia cieplna zostanie dodana, ogrzewając przestrzeń. Pompa ciepła jest w pełni odwracalna, co oznacza, że może zarówno ogrzewać, jak i chłodzić dom, zapewniając komfort przez cały rok.