szamba (3)
Kategorie:

Wszystkie bakterie szamb, musisz się ich pozbyć!

Bakterie szamba: co musisz wiedzieć

Jeśli jesteś nowym właścicielem szamba lub po prostu nie znasz sposobu działania szamba, możesz nie wiedzieć zbyt wiele o bakteriach i ich znaczeniu w szamba. Bakterie pomagają z czasem funkcjonować szamba. Bez bakterii szambo prawdopodobnie szybko by się zatkało.

Możesz promować wzrost pożytecznych bakterii poprzez dobre praktyki utrzymania szamba. Sposób korzystania z szamba i rzeczy, które spłukujesz do kanalizacji, mogą mieć wpływ na funkcjonowanie zbiornika. Oto, co musisz wiedzieć.

Dlaczego bakterie szamba są ważne?

Odpady stałe są cały czas spłukiwane do szamba. Kiedy ciała stałe dostają się do zbiornika, osadzają się na dnie i tam się zbierają. Z czasem te ciała stałe zaczną się gromadzić. Dlatego zbiornik wymaga pompowania co trzy do pięciu lat  — ponieważ ciała stałe w zbiorniku zawsze unoszą się do góry. Jeśli ciała stałe dotrą do rury spustowej w pobliżu górnej części szamba, do kanalizacji dostaną się drobne cząstki. Może to spowodować zatkanie całego zbiornika.

Bakterie spowalniają gromadzenie się bakterii na dnie zbiornika. Pożyteczne bakterie unoszą się w szambie i rozkładają ciała stałe, zamieniając je w odpady płynne. Gdy płyny w zbiorniku dotrą do pola drenażowego, spływają bezpiecznie na podwórze, nie powodując zatykania.

Co możesz zrobić, aby promować wzrost bakterii w szamba?

Bakterie będą rosły naturalnie w Twoim szambie. Sprzyjasz rozwojowi bakterii, przez cały czas spłukując do zbiornika więcej stałych odpadów. Możesz jednak zrobić ze swoim szamba pewne rzeczy, które mogą zahamować rozwój bakterii.

Mydła antybakteryjne, wybielacze, antybiotyki i inne produkty przeznaczone do zabijania bakterii mogą dostać się do twojego akwarium i zniszczyć niektóre z pożytecznych bakterii w twoim zbiorniku. Regularne spuszczanie tych produktów do kanalizacji może znacznie zakłócić naturalne procesy szamba.

Być może będziesz musiał zmienić sposób funkcjonowania swojego gospodarstwa domowego, aby uniknąć spłukiwania tych rzeczy. Na przykład soda oczyszczona i ocet są doskonałymi alternatywami dla wybielaczy, których można używać do sprzątania i prania w gospodarstwie domowym.

Namocz poplamione ubrania w occie przed ich praniem i dodaj sodę oczyszczoną do detergentu do prania przed włożeniem go do prania. Spryskaj brudne powierzchnie wokół domu octem i wodą.

Jeśli potrzebujesz miejsca, w którym możesz bezpiecznie pozbyć się leku, porozmawiaj ze swoim lekarzem, aby dowiedzieć się, gdzie możesz bezpiecznie pozbyć się leków. Twój lekarz może wiedzieć o wydarzeniach związanych z przyjmowaniem leków w Twojej okolicy. Szambo jest zaprojektowane tak, aby ciecz, taka jak woda, mogła być odprowadzana ze zbiornika do pola drenażowego. Ale odpady opadają na dno zbiornika i pozostają.

Czy musisz umieścić bakterie w szambie?

Niektóre firmy produkują bakterie, które można dodać do szamba, aby promować prawidłowe funkcjonowanie. Jeśli jednak zrobisz wszystko poprawnie, dodatki bakteryjne nie powinny być konieczne. Zakładając, że ograniczysz środki bakteriobójcze i chemikalia spływające do kanalizacji, twój zbiornik powinien zawierać wszystkie bakterie, których potrzebuje do wykonywania swojej pracy.

Jeśli chcesz użyć bakterii szamba, skontaktuj się z lokalnym działem sanitarnym, aby dowiedzieć się, czy jakiekolwiek chemikalia lub inne produkty nie mogą trafić do kanalizacji. Użyj bakterii znanej, renomowanej firmy. Jeśli nie masz pewności, które firmy produkujące szamba są najlepsze, uzyskaj rekomendację od specjalisty, który pompuje szambo.

Szukasz dostawcy szamba w swojej okolicy?