dieta jadłospis (1)
Kategorie:

Najlepsze wytyczne dotyczące diety i żywienia w przypadku PCOS

PCOS to zaburzenie równowagi hormonalnej u kobiet, które prowadzi do nieregularnego cyklu miesiączkowego, problemów z płodnością i torbieli jajników. Dotyka 1 na 10 kobiet na całym świecie. Jest to złożony stan, w którym jajniki wytwarzają nadmierną ilość androgenów (męskich hormonów), zwłaszcza testosteronu.

Hormony te są zwykle obecne u kobiet w niewielkich ilościach, ale w przypadku PCOS ich poziom jest alarmująco wysoki.

Jednym z zagadkowych faktów PCOS jest to, że zarówno powoduje, jak i może być spowodowane przyrostem masy ciała. Znalezienie najlepszej diety dla utraty wagi PCOS ma kluczowe znaczenie dla radzenia sobie z chorobą.

Objawy PCOS

Typowe objawy tego zaburzenia to:

 • Nieregularne okresy
 • Brak owulacji
 • Otyłość/przyrost masy ciała
 • Trądzik
 • Hirsutyzm
 • Wypadanie włosów na skórze głowy

Istnieje wiele pytań związanych z PCOS i radzeniem sobie z jego objawami.

Czy PCOS może powodować utratę wagi? (Wręcz przeciwnie, prowadzi do przybierania na wadze).

Czy PCOS może spowodować bezpłodność?

Czy kiedykolwiek stracę wagę, którą zyskałem z powodu PCOS?

Tutaj wyjaśniamy wszystko, co jest związane z PCOS i odchudzaniem, za pomocą porad dotyczących odchudzania PCOS, pożywnej diety dla PCOS i odchudzania.

Idealna dieta PCOS

Najlepsza dieta online na odchudzanie PCOS jest ukierunkowana na stany zapalne i pomoże je zmniejszyć.

(Zapalenie jest mechanizmem obronnym organizmu, który wybucha, gdy wykryje, że nie wszystko jest w porządku).

Zapalenie może być pozytywne i negatywne.

Z jednej strony pomaga organizmowi bronić się przed infekcjami i urazami – ale stały lub przewlekły stan zapalny prowadzi do przyrostu masy ciała i chorób.

1. Niski indeks glikemiczny

Indeks glikemiczny to wartość przypisana do żywności na podstawie tego, jak wolno lub szybko powoduje ona wzrost poziomu glukozy we krwi. Pokarmy o niskim IG wymagają więcej czasu, podczas gdy produkty o wysokim IG powodują wzrost poziomu glukozy we krwi.

Pokarmy o niskim IG są również znane jako niskowęglowodanowe i wolne – takie jak płatki owsiane i produkty pełnoziarniste.

Organizm trawi pokarmy o niskim indeksie glikemicznym wolniej, co oznacza, że ​​nie powodują skoków poziomu insuliny, jak inne pokarmy – takie jak pieczywo z białego mleka.

Najlepsza dieta na odchudzanie PCOS to taka, która ma niski IG.

Pokarmy w diecie o niskim IG obejmują produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe, orzechy, nasiona, owoce, warzywa bogate w skrobię i inne nieprzetworzone produkty o niskiej zawartości węglowodanów.

Dodaj więcej błonnika do swojej diety, ponieważ pomaga on utrzymać poziom glukozy we krwi poprzez spowolnienie wchłaniania glukozy.

2. Kwasy tłuszczowe Omega 3

Omega 3 to niezbędne tłuszcze, które pomagają budować i utrzymywać zdrowe ciało.

Organizm nie jest w stanie wytworzyć tych kwasów tłuszczowych, dlatego musimy je pozyskać z pożywienia, które jemy.

Kwasy tłuszczowe omega-3 to pożywienie i dobrodziejstwo dla kobiet cierpiących na PCOS.

Poprawiają płodność, regulują hormony, równoważą wrażliwość na insulinę, a nawet mogą zmniejszać i kontrolować hirsutyzm lub nadmierny wzrost owłosienia na twarzy.

Omega 3s jest istotną częścią najlepszej diety dla utraty wagi PCOS.

‍ Można je znaleźć w źródłach roślinnych, takich jak orzechy włoskie, nasiona lnu, nasiona chia i awokado. Jeśli nie jesteś wegetarianinem, możesz zdecydować się na tłuste ryby, takie jak makrela, sardynki i łosoś, lub przyjmować suplementy .

3. Witamina B

Witamina B jest ważną witaminą, która wspomaga detoksykację organizmu.

W jaki sposób? Przez wątrobę.

Wątroba przetwarza hormony i toksyny i metabolizuje je, a witamina B pomaga wątrobie w wykonywaniu tej funkcji.

Ponieważ kobiety z PCOS mają wysoki poziom estrogenu, najlepsza dieta PCOS pomoże obniżyć ten poziom za pomocą pokarmów bogatych w witaminę B.

Witaminy z grupy B są również potrzebne do metabolizowania węglowodanów, tłuszczów i białek, dodatkowo pomagając w utracie wagi.

Dobrym źródłem witamin z grupy B są ciemnozielone warzywa liściaste, jajka i produkty pełnoziarniste.

4. Cynk

Cynk jest niezbędny, jeśli tworzysz dla siebie najlepszą dietę na odchudzanie PCOS. regulować cykl menstruacyjny i płodność.

Pomaga w korygowaniu objawów PCOS, takich jak nieregularna owulacja, przyrost masy ciała i trądzik.

Zmniejsza również skutki wysokiego poziomu testosteronu, w tym hirsutyzmu i wypadania włosów.

Jeśli poziom cynku jest niski, możesz go uzupełnić octanem cynku, glukonianem cynku, siarczanem cynku, cytrynianem cynku lub monometioniną cynku. (Unikaj tlenku cynku lub pikolinianu cynku, ponieważ nie są one dobrze wchłaniane przez organizm).

Do najlepszych naturalnych źródeł cynku należą bajra, amarantus lub rajgira, pestki dyni, słonecznika, orzechy nerkowca, migdały i produkty pełnoziarniste.

5. Nabiał

Dieta bezmleczna jest prawdopodobnie najlepszą dietą dla utraty wagi PCOS .

Powodem jest to, że hormony obecne w mleku mają tendencję do zwiększania poziomu insuliny i androgenów – zwłaszcza jeśli spożywasz mleko o niskiej zawartości tłuszczu, odtłuszczone lub stonowane. Jeśli masz wysoki poziom testosteronu i endogenów, całkowicie wyeliminuj nabiał.

Jeśli jednak mieszkasz w miejscu, w którym nie możesz uniknąć nabiału, wybierz mleko krowie A2 zamiast mleka pakowanego.

6. Kofeina

Kofeina stała się podstawą w życiu każdego z nas. Daje nam kopa, sprawia, że ​​czujemy się bardziej rozbudzeni i pomaga nam się skoncentrować (a przynajmniej tak nam się wydaje). Ale zbyt dużo kofeiny – zwłaszcza gdy jesteś zestresowana – może pogorszyć objawy PCOS.

Zbyt dużo kofeiny jest szkodliwe, ponieważ prowadzi do zmęczenia nadnerczy i braku równowagi hormonalnej.

Możesz zdecydować się na zieloną herbatę, matchę lub herbatę rumiankową.

Mogą nawet pomóc w ustabilizowaniu wzorców snu i radzeniu sobie z lękiem – ale nie pij więcej niż dwie filiżanki dziennie. Niski poziom kofeiny lub brak kofeiny jest znakiem rozpoznawczym najlepszej diety na odchudzanie PCOS .

7. Tłuszcz

Istnieją dwa rodzaje tłuszczów: zdrowe i niezdrowe.

Tłuszcze jednonienasycone i wielonienasycone to zdrowe rodzaje tłuszczów, podczas gdy tłuszcze nasycone i trans są niezdrowymi rodzajami tłuszczów. Zdrowe tłuszcze obniżają poziom „złego” (LDL) cholesterolu i podnoszą poziom „dobrego” (HDL), podczas gdy niezdrowe tłuszcze podnoszą poziom złego cholesterolu. Niezdrowe tłuszcze mogą pogorszyć PCOS.

Pokarmy, które zawierają tłuszcze nasycone lub uwodornione (takie jak podwójna i bita śmietana, topiony ser, smażone jedzenie, przetworzona żywność) mogą zwiększać produkcję estrogenu, co może pogorszyć objawy PCOS i spowodować trądzik, przyrost masy ciała i dalsze pogorszenie objawów PCOS .

Unikaj takich tłuszczów i zamiast tego wybieraj zdrowe tłuszcze, takie jak ghee, oleje tłoczone na zimno i Omega-3 są dobre.

8. Rafinowana żywność

Obejmuje to wszelkiego rodzaju nadmiernie przetworzoną żywność, która jest pozbawiona większości składników odżywczych.

Rafinowane węglowodany, takie jak mąka uniwersalna, powodują stany zapalne, zwiększają oporność na insulinę i należy ich całkowicie unikać, aby spożywać je oszczędnie.

Nie zawierają też dużo błonnika, dlatego po spożyciu powodują nagły skok poziomu insuliny.

Cukier biały czy cukier rafinowany, jak wszyscy wiemy, nie jest w żaden sposób zdrowy – składa się wyłącznie z pustych kalorii, zero błonnika, zero minerałów. Cukier jest jednym z najgorszych pokarmów dla przybierania na wadze PCOS, ponieważ zwiększa stan zapalny w organizmie i podnosi poziom glukozy i insuliny we krwi.

Co gorsza, jeśli jesteś odporny na insulinę, twoje ciało może próbować wypchnąć wysoki poziom insuliny, aby zwalczyć problem i kontrolować poziom cukru we krwi.

Bardzo wysoki poziom insuliny może spowodować, że twoje jajniki będą wytwarzać więcej androgenów, co spowoduje, że twój system zacznie się kołysać.

Wykres diety PCOS

Jest to jedna z najprostszych i jedna z najlepszych diet na odchudzanie PCOS i ogólne samopoczucie, jakie możesz stosować. 

 • 9:00: 1 litr wody + 1 łyżeczka sproszkowanej moringi + 8 namoczonych migdałów + 4 namoczone orzechy włoskie
 • Śniadanie: Moong dal cheela + ostry sos miętowy
 • Przedpołudnie: 1 miska granatu + nasiona sabja (nasiona świętej bazylii)
 • Obiad: 2 miski sezonowego sabzi + 1 amarantusowe roti
 • 16:00: 1 łyżka pestek dyni + 1 jabłko
 • 18:00: Sałatka z buraków, pomidorów i ogórków
 • Obiad: warzywne khichdi
 • Przed snem: 1/2 łyżeczki ashwagandhy + 1/2 łyżeczki oleju kokosowego + ciepła woda

Możesz również dodać zielony sok do swojego menu, jeśli cierpisz na PCOS.

Zielone soki z ciemnozielonych liści i owoców cytrusowych są dobrym źródłem witamin i żelaza.

Możesz także spróbować soku z aloesu – jest zarówno nawilżający, jak i natłuszczający, dzięki czemu jest świetnym sposobem na usuwanie toksyn i chemikaliów z organizmu.

Dieta cukrzycowa i tabela ćwiczeń PCOS mogą pomóc w radzeniu sobie z tymi dodatkowymi centymetrami i innymi problemami związanymi z PCOS.

Chociaż nie możemy zdefiniować jednej diety jako najlepszej diety do utraty wagi PCOS, pomocne będzie przestrzeganie niektórych z tych wskazówek dotyczących utraty wagi PCOS.

Jeśli chcesz odwrócić swój PCOS i zrzucić zbędne kilogramy, możesz znaleźć długoterminowe rozwiązanie dzięki naszym planom żywieniowym PCOS.

Nasz program zarządzania PCOS i PCOD pomaga odwrócić zaburzenie poprzez zarządzanie stylem życia i dietą.

Docieramy do sedna problemu i pomagamy zrównoważyć Twój układ hormonalny, przepisując dietę, która sprawi, że Twoje obecne leki będą bardziej skuteczne, a także pomogą Ci schudnąć.

Dokładamy wszelkich starań, aby przestudiować Twoje główne problemy z PCOS i pokarmy, które je wywołują, i znaleźć rozwiązanie.

Zwróć się do nas po najlepszą dietę na odchudzanie PCOS.

Często zadawane pytania

Jakie pokarmy pogarszają PCOS?

Pokarmy takie jak nabiał, przetworzona i smażona żywność pogarszają PCOS i należy ich unikać, jeśli chcesz ułożyć dla siebie najlepszą dietę dla utraty wagi PCOS. ‍

Jaka jest najlepsza dieta dla PCOS, aby schudnąć?

Najlepsza dieta na odchudzanie PCOS to taka, która jest pozbawiona nabiału, pełna nieprzetworzonych pokarmów, z dużą ilością świeżych owoców i warzyw. ‍

Jakie są zagrożenia dla zdrowia kobiet z PCOS?

Kobiety z PCOS są narażone na ryzyko przyrostu masy ciała, hirsutyzmu i kilku innych zaburzeń.

Kobiety cierpiące na PCOS są również bardziej narażone na rozwój innych zaburzeń stylu życia, takich jak cukrzyca, stany lękowe, depresja, choroby serca, a nawet rak błony śluzowej macicy – ​​jeśli nie są leczone we właściwym czasie. Dlatego konieczne jest dotarcie do źródła problemu za pomocą leków i najlepszej diety na odchudzanie PCOS.‍

Jaki wpływ może mieć utrata masy ciała na objawy PCOS?

Utrata masy ciała może pomóc złagodzić wiele innych problemów związanych z PCOS.

Utrata masy ciała może złagodzić objawy, takie jak nadmierny wzrost włosów na twarzy lub ciele, trądzik, wypadanie włosów na skórze głowy i nieregularne miesiączki. Duża liczba badań pokazuje, że zmniejszenie masy ciała o 5-10% może nawet zmniejszyć oporność na insulinę o około 50% – więc znajdź najlepszą dla siebie dietę na odchudzanie PCOS i trzymaj się jej. ‍

Jakich pokarmów powinienem unikać w mojej diecie PCOS?

Najlepsza dieta na odchudzanie PCOS pozwoli zrezygnować z: nabiału, rafinowanych cukrów i węglowodanów, cukru rafinowanego, niezdrowych tłuszczów, kofeiny i alkoholu.