wulkanizacja opon (1)
Kategorie:

Jak zmienić przebitą oponę w czterech prostych krokach?

Jeśli kiedykolwiek słyszałeś ten fatalny „POP!” podczas jazdy, a następnie charakterystyczny dźwięk trzepotania gumy , prawdopodobnie znasz ból głowy związany z przebitą oponą. Ale wymiana opony nie musi być trudnym zadaniem! Czytaj dalej, ponieważ pokazujemy, jak zmienić przebitą oponę w czterech prostych krokach, a przy odrobinie praktyki staniesz się zawodowcem.

Jak zmienić przebitą oponę

Przede wszystkim upewnij się, że jesteś w bezpiecznym miejscu, zanim spróbujesz podnieść pojazd lub zmienić przebitą oponę. W najlepszym przypadku powinieneś spróbować znaleźć parking lub podjazd – gdzieś z dala od ruchu. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, więc jeśli jesteś na poboczu drogi , upewnij się, że opona jest skierowana z dala od ruchu. Wulkanizacja opon marki to zakład, który wymieni Twoje auto i zajmie się oponami.

Krok 1: Poluzuj nakrętki kół. Używając klucza oczkowego z przydrożnego zestawu awaryjnego , poluzuj nakrętki z kołków, ale nie wyjmuj ich jeszcze całkowicie. Jeśli masz kołpak, być może będziesz musiał go najpierw zdjąć, aby uzyskać dostęp do nakrętek kół.

Za każdym razem, gdy odkręcasz nakrętki mocujące lub dokręcasz je z powrotem na miejsce, ważne jest, aby robić to w kształcie gwiazdy lub przesuwać się od jednej nakrętki na drugą, zamiast poruszać się po okręgu. Istnieje wiele przyczyn takiego stanu rzeczy, ale przede wszystkim pomaga to zapewnić równomierne dokręcenie nakrętek i prawidłowe osadzenie koła. Zobacz także nasz warsztat wulkanizacja opon Wilanów.

Uwaga na marginesie: Chociaż Twój pojazd prawdopodobnie jest wyposażony w klucz oczkowy, ważne jest, aby upewnić się, że pasuje z wyprzedzeniem, zwłaszcza jeśli masz niestandardowe koła. W razie potrzeby sklepy z częściami samochodowymi sprzedają klucze oczkowe z różnymi mocowaniami, które współpracują z większością standardowych kół .  Wulkanizacja Mokotów jest najlepszym serwisem opon w Warszawie.

Krok 2:  Podnieś samochód. Teraz, gdy nakrętki kół są poluzowane, będziesz chciał podnieść samochód na miejsce przed zdjęciem koła. Większość podnośników jest przechowywana w bagażniku w pobliżu koła zapasowego, ale z pewnością nie zawsze tak jest. Twoja instrukcja obsługi powinna informować, gdzie możesz ją znaleźć.

Należy pamiętać, że w określonych miejscach podnośnik musi być umieszczony pod samochodem. Jeśli przyłożysz siłę podnośnika do miejsca, które go nie utrzyma, możesz uszkodzić samochód. Ponownie, instrukcja obsługi powinna pomóc ci zidentyfikować te miejsca.

Przed podniesieniem samochodu upewnij się, że zaciągnąłeś hamulec postojowy lub zaklinuj pozostałe koła, aby zapobiec jego przetoczeniu. Dobrym pomysłem jest również znalezienie odpowiedniego miejsca na wymianę opon. Wsuń podnośnik na miejsce i podnieś samochód, aż opona ledwie oderwie się od ziemi.

Dokładny proces podnoszenia pojazdu będzie zależał od typu posiadanego podnośnika  . Jednak większość producentów oferuje podnośniki nożycowe, które wymagają przekręcenia dźwigni zgodnie z ruchem wskazówek zegara, aby ją podnieść, i przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, aby ją ponownie opuścić.

Krok 3: Zdejmij koło. Przy podniesionym samochodzie zakończ odkręcanie nakrętek i umieść je w kołpaku, aby zapobiec ich stoczeniu się lub zgubieniu w inny sposób. Możesz teraz zdjąć koło z kołków, kładąc ręce po obu stronach i pociągając je do siebie. Podczas zdejmowania opony należy zawsze nosić rękawice, ponieważ często w oponie i wokół niej znajdują się ostre kawałki, zwłaszcza jeśli jest przebita lub uszkodzona. Wulkanizacja opon Warszawa pomoże Ci w sprawie opon.

Krok 4: Zamontuj koło zapasowe. Możesz teraz założyć koło zapasowe. Użyj trzpienia zaworu jako prowadnicy, aby upewnić się, że jest zwrócony we właściwym kierunku; trzpień zaworu powinien być zawsze skierowany na zewnątrz i z dala od pojazdu.

Po zamontowaniu części zamiennej na kołkach gwintowanych, najpierw ostrożnie załóż ręcznie nakrętki, aby nie przekręcić ich na krzyż. Następnie dokręć je częściowo kluczem, ale nie przykładaj zbyt dużej siły, ponieważ możesz strącić samochód z podnośnika – poczekaj, aż pojazd znajdzie się na ziemi, aby zakończyć dokręcanie. Opuść pojazd, pozwalając, aby ciężar dociskał oponę, i zakończ dokręcanie nakrętek za pomocą klucza.

Na koniec umieść uszkodzoną lub przebitą oponę w zapasowym schowku. Możliwe, że sklep z oponami naprawi je, jeśli uszkodzenia nie są zbyt duże.

Oczywiście wymiana przebitej opony to nie jedyny moment, w którym możesz potrzebować wymiany opony. Powyższe kroki pomogą Ci w konserwacji opon  i prace  konserwacyjne hamulców !