kontenery-g3c9020376_1280
Kategorie:

Dom kontenerowy: ceny i koszty.

Avatar
Opublikowane przez Kriskon

Koszt nabycia 

Nie ma ogólnej odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje dom kontenerowy – zależy to od różnych czynników. Zacznijmy od najważniejszego.  
Stary kontener do transportu morskiego  o prawie 14 m² powierzchni użytkowej kosztuje od około 900 PLN. Ważne jest jednak, aby zwrócić uwagę na naklejkę CSC – gwarantuje ona jakość pojemnika według różnych klas (zalecane są A i B, stan powinien być „używany jak nowy”). Nieco wyższa cena gwarantuje, że kontenery handlowe po krótkim czasie nie przerdzewieje od spodu, a marzenie o domu kontenerowym nie legnie w gruzach. 

Transport jest raczej tanim czynnikiem cenowym Najważniejsze jest wyposażenie – czyli ocieplenie, okna, drzwi, zaplecze sanitarne, elewacja, dach itp.  

 

koszty operacyjne 

Koszty operacyjne różnią się również w zależności od wybranego sprzętu. W każdym razie dobra izolacja jest ważna dla ograniczenia kosztów ogrzewania lub chłodzenia – w przeciwnym razie taki żywy kontener może szybko stać się pułapką kosztową , ponieważ latem bardzo się nagrzewa, a zimą zapewnia niewielką ochronę przed zimnem. Nawiasem mówiąc, efektywność energetyczna jest również regulowana przez prawo.    

 

Mobilne mieszkanie: dom kontenerowy na kółkach  

W porównaniu ze zwykłymi nieruchomościami dom kontenerowy jest już sam w sobie dość mobilny. Malutki dom lub mikrodomek oparty na kontenerze   też może stać się prawdziwym „mobilem” – jeśli wyposażymy go np. w kółka.  

W zależności od tego, za jaki kontener jest uważany, obowiązują inne przepisy lub atesty. Kontener można sklasyfikować   jako pojazd (jeśli jest trwale przymocowany do podwozia) lub ładunek (jeśli można go zdjąć z podwozia bez użycia narzędzi).
Użycie ma również wpływ na opcje, które masz podczas konfigurowania. Czy kontenery biurowe są przeznaczone do stałego zamieszkania, jako dom weekendowy lub wakacyjny, czy jako w pełni mobilna przyczepa kempingowa?  

 

Jak uniknąć błędów przy budowie domu kontenerowego 

Plan „zbudowania domu kontenerowego zamiast budowania” może wydawać się prostszy niż jest w rzeczywistości. Ponieważ wielu popełnia jeden z następujących typowych błędów:

 

Błąd 1: Chęć zrobienia wszystkiego samemu 

Każdy, kto chce zrobić wszystko sam, od planowania po realizację, musi mieć duże zdolności architektoniczne i manualne. Ryzykujesz również, że coś przegapisz i ostatecznie zapłacisz za to wysoką cenę . Ponieważ nieudany dom kontenerowy to duże rozczarowanie, a także czynnik kosztowy.  
Dlatego zaufaj opinii eksperta przynajmniej w najważniejszych punktach planowania , a także w realizacji profesjonalnego wsparcia ! 

 

Błąd 2: Zapisywanie w niewłaściwym miejscu  

Jak już wspomniałem, decyzja o zakupie samego tańszego kontenera może być błędna. W końcu jakość ma kluczowe znaczenie dla powodzenia projektu. Oczywiście dotyczy to również wszystkich innych użytych materiałów. Lepiej zainwestować trochę więcej w dobrze izolujące okna i skuteczny materiał izolacyjny , zanim dom kontenerowy zamieni się w pojemnik na pot lub lód. 

 

Błąd 3: Nieprzejście przez niezbędne oficjalne kanały 

Nawet jeśli pomysł brzmi romantycznie, szybkie postawienie kontenera na łące – lepiej oszczędź sobie kłopotów, w które możesz się wpakować, jeśli Twój dom kontenerowy nie został zbudowany zgodnie z prawem Jeśli wszystko, od podziału na strefy, przez przepisy budowlane, po efektywność energetyczną, nie pasuje, projekt może trafić do sądu szybciej, niż myślisz.  

 

Błąd 4: Niewłaściwe planowanie 

Dom kontenerowy to nie tak duży projekt jak dom solidny – ale należy być przygotowanym na każdą ewentualność. Przeczytaj dokładnie ten temat, zaangażuj profesjonalistów w proces i zajmij się wszystkimi możliwościami. W przypadku projektu „Producent kontenerów zamiast budowania” obowiązuje następująca zasada: Dobre planowanie to połowa normy. Tak może się spełnić Twoje marzenie o domu z kontenera!