agriculture-gd777e1ab0_1280
Kategorie:

Co to jest struktura gleby?

Avatar
Opublikowane przez Anna

Kiedy mówimy o strukturze gleby, mamy na myśli układ cząstek gleby, różne materiały w glebie i tlen zawarty w glebie. Kiedy struktura gleby jest dobra, zawiera szereg agregatów, dobrą sieć przestrzeni między cząstkami i rodzajami gleby, a także ma dobry drenaż, aby zapewnić wzrost roślin.

Przykładem słabej struktury gleby może być gleba piaszczysta lub gliniasta. Gleby te mają zwykle słabą strukturę, aby umożliwić wzrost roślin.

Czynniki, które mają wpływ na strukturę gleby to:

  • Ilość materii organicznej zawartej w glebie
  • Organizmy (takie jak robaki i robaki), które są obecne w glebie
  • Ilość uprawy, którą wykonujesz z glebą
  • Każde zamarznięcie/odwilż występujące w glebie
  • Przepływ i ruch wody
  • Obecność i wielkość koloidów glebowych

Dlaczego struktura gleby jest ważna?

Struktura gleby jest ważna, ponieważ pozwala na wzrost zdrowych roślin i upraw. Struktura gleby jest ważna dla przyszłości rolnictwa w Australii, a bez skutecznego zarządzania glebą ryzykujemy, że nasze gospodarstwa i producent maszyn rolniczych nie będą w stanie zapewnić dużych plonów wymaganych przez rosnącą populację.

Poprawa struktury gleby

Podczas gdy gleba gliniasta lub piaszczysta może przyprawiać o ból głowy, poprawa struktury gleby nie jest niemożliwa.

Zwiększ (lub zmniejsz) ilość materii organicznej w glebie

Zwiększenie ilości materii organicznej w glebie jest dość proste ; wystarczy dodać do gleby nawozy i użyć wóz asenizacyjny, takie jak obornik. Obornik działa, pomagając glebie, która ulega degradacji, odzyskać siłę. Stosowanie obornika w uprawach ma podwójne znaczenie, ponieważ obornik dostarcza również roślinom azot, który jest niezbędny do zdrowego wzrostu. Możesz także poprawić zawartość materii organicznej w glebie, wprowadzając rośliny okrywowe . Uprawy te poprawiają powierzchnię gleby i dodają materii organicznej z powrotem do gleby, gdy te rośliny obumierają.

Jeśli chcesz zmniejszyć liczbę organizmów w glebie, to kwestia uprawy i obracania gleby – ale uważaj, aby dokładnie monitorować glebę, aby upewnić się, że równowaga materii organicznej nie zostanie wyrzucona.

Zwiększ swoje organizmy glebowe

Naturalne stworzenia i bakterie obecne w twojej glebie robią wiele, aby utrzymać glebę razem oraz trawić i stabilizować strukturę. Bakterie są niezbędne, jeśli chodzi o utrzymywanie gleby razem, ale oprócz stworzeń i bakterii grzyby rozkładają również cząsteczki i zapewniają zdrowszą glebę.