cięcie stali Rzeszów
Kategorie:

Cięcie plazmą stali nierdzewnej – kilka porad

3 najczęściej zadawane pytania, na które odpowiadają eksperci

Jeśli chodzi o cięcie stali nierdzewnej, dostępnych jest kilka metod, ale nie zawsze łatwo jest zrozumieć, która z nich jest najprostsza, najbardziej opłacalna i co najważniejsze, która zapewni najlepsze rezultaty.

W tym artykule odpowiemy na 10 najczęściej zadawanych pytań dotyczących cięcia plazmowego stali nierdzewnej i czy plazma jest właściwym rozwiązaniem do cięcia stali nierdzewnej?

Krótka odpowiedź brzmi: tak!

Plazmowe cięcie blach cnc to szybki, niedrogi i łatwy sposób cięcia stali nierdzewnej. Nowoczesne systemy plazmowe umożliwiają wybór z rozszerzonego zakresu gazów i natężeń w celu uzyskania optymalnych prędkości cięcia i zapewnienia pożądanej jakości cięcia dla różnych potrzeb.

Cięcie plazmowe stali nierdzewnej za pomocą przecinarki plazmowej Lightning HD. Jednak pamiętanie o tym, jakie gazy należy kupić i jakie procesy należy zastosować, aby uzyskać najlepsze wyniki cięcia, może być nieco przytłaczające.

Dlatego stworzyliśmy ten artykuł na temat cięcia plazmowego stali nierdzewnej. Staraliśmy się, aby był to najbardziej przydatny przystanek na Twojej drodze do rozwiązania, odpowiadając na 10 najczęściej zadawanych pytań na ten temat!

CZY MOŻNA CIĘĆ STALI NIERDZEWNEJ PRZECINARKĄ PLAZMOWĄ?

Absolutnie. Plazma to jedna z najskuteczniejszych metod cięcia stali nierdzewnej w szerokim zakresie grubości. Jednakże rodzaj stołu do cięcia stali nierdzewnej i używanego źródła plazmy ma duże znaczenie.

Czy maszyna do cięcia ma znaczenie?

Jakość wykonania Twojej maszyny do cięcia będzie miała znaczący wpływ na jakość cięcia w dłuższej perspektywie.

W szczególności na jakość krawędzi (pofałdowania czy brak zmarszczek) i kąt cięcia mogą mieć wpływ mechaniczne niedoskonałości stołu do cięcia.

Należy ocenić sztywność suwnicy (oś Y poruszająca się po ciętym materiale) i czy na konstrukcję szyn może wpływać ciepło wydzielane podczas cięcia.

Chociaż jakość cięcia może wyglądać tak samo, gdy maszyny są fabrycznie nowe, ciepło może z czasem wygiąć metalową konstrukcję stołu, co może mieć wpływ na prostotę maszyny do cięcia.

Oprócz tego różne elementy maszyny, takie jak napędy, szyny i koła zębate, wpływają na ruch. Źle zmontowane lub złej jakości komponenty mogą prowadzić do nieregularności ruchu.

To z kolei powoduje wibracje, które przenoszą się przez oś maszyny na ciętą krawędź i mogą powodować nierówną powierzchnię cięcia, nieliniowe krawędzie cięcia i ogólną gorszą jakość cięcia.

cięcie stali Rzeszów

Dlatego zalecamy sprawdzenie jakości napędów, szyn i przekładni przed zakupem jakiejkolwiek maszyny do cięcia plazmowego.

Czy system plazmowy robi różnicę?

Główna różnica między niedrogim systemem plazmy powietrznej a przemysłowym systemem cięcia plazmowego dotyczy rodzaju gazów używanych do cięcia oraz ciśnienia, pod jakim gaz plazmowy będzie wychodził z palnika. Obydwa te czynniki znacząco wpływają na efekt końcowy cięcia.

Poniższy obraz ilustruje różnicę w jakości, jakiej można się spodziewać pomiędzy użyciem droższej mieszanki gazu F5 jako gazu do cięcia plazmowego a tańszym rozwiązaniem, takim jak sprężone powietrze.

Gaz do cięcia plazmowego F5 vs sprężone powietrze do cięcia stali nierdzewnej.

Niedrogie systemy plazmy powietrznej CNC będą wykorzystywać powietrze wyłącznie do cięcia stali nierdzewnej. Może ciąć stal nierdzewną do grubości około 25 mm.

Ze względu na azot obecny w powietrzu (~78%) zawsze uzyskasz czarne wykończenie. Ponadto, ponieważ w powietrzu znajduje się około 20% tlenu, który ma tendencję do przypalania, wykończenie krawędzi może nie być tak dobre, zwłaszcza w przypadku grubszego materiału.

Ogólnie rzecz biorąc, otrzymujesz przyzwoitą jakość cięcia przy niskich kosztach eksploatacji.

Przemysłowe systemy cięcia plazmowego CNC wykorzystują różne kombinacje gazów do cięcia stali nierdzewnej. Szczególnie najnowocześniejsze systemy zmechanizowane są przystosowane do cięcia ostrych krawędzi o gładkich powierzchniach i błyszczącym wykończeniu. Systemy takie jak HyPerformance® HPR800XD® lub Kjellberg HiFocus 600i Neo mogą ciąć stal nierdzewną do grubości 160 mm.

W ofercie przemysłowych przecinarek plazmowych CNC z pewnością istnieją inne zmienne, które należy wziąć pod uwagę podczas cięcia stali nierdzewnej; szereg procesów (w tym prądy wyjściowe i kombinacje gazów) będzie miał wpływ na wyniki krawędzi cięcia i możliwe do osiągnięcia prędkości cięcia.

Na przykład użycie azotu zapewni szybsze cięcie stali Rzeszów, ale może również spowodować zaokrąglenie górnej krawędzi, a użycie utleniającego gazu plazmowego (takiego jak powietrze lub O2) spowoduje wytworzenie tlenków powierzchniowych na powierzchni cięcia, które będą musiały zostać usunięte szlifierką przed spawaniem. Te dodatkowe operacje zajmują więcej czasu, czego warto uniknąć.

Stosowanie plazmy nieutleniającej, takiej jak argonowo-wodorowy (H35), spowalnia proces cięcia, ale pozwala uzyskać jasne, chromowane krawędzie, które wymagają niewielkiego lub żadnego przygotowania przed spawaniem. Stosowanie gazów zawierających trochę wodoru (takich jak F5) również spowoduje ostrzejsze krawędzie cięcia.

Najnowocześniejsze przemysłowe źródła plazmy, takie jak X-Definition™ XPR300™ pl firmy Hypertherm System cięcia asma umożliwia mieszanie gazów. W ten sposób będziesz w stanie wyprodukować mieszankę, która ma na przykład jakość cięcia argonu i wodoru oraz prędkość cięcia powietrza i azotu.